Gas math

edited to add my 2 cents’ worth

I filled up the van this afternoon and calculated the gas mileage. Bear with me, because I did all of the following in my head while driving.
358 miles divided by 29 gallons = approx. 12 mpg.
“12 miles per gallon? That stinks,” thought I.
Then I played with the numbers some more. I’m a numbers person.
12 miles per gallon = about 520 feet per ounce. 2 tablespoons of gasoline moves my 15 passenger van 540 feet.
2 tablespoons to move 5 or 6 thousand pounds of steel, flesh, and diaper bags 1/10 of a mile. Even at $3/gallon, that’s less than 2 1/2 cents. Not a bad deal.
Based on moving pounds and feet, I would have to move my own carcass nearly 4 miles to get the same level of efficiency. I don’t think 2 oz of chocolate would get me that far.
Maybe chocolate covered coffee beans would do it…but not 2 cents’ worth.

Comments

  1. Joyce's Ramblings says:

    I haven’t figured how far for how much but :
    Thank God I can get to where I need to get to and my car gets me there. There are things we have to pay for and we have to think about that. Life isn’t free and it is a gift from God. I never figured I would have to plan so much but this feeble brain is doing it.
    Right now I am going to the kitchen and cutting myself a piece of fudge to get me thru the evening.

  2. My husband prefers to look at it as mpg per person.

    If it takes 15 gallons for two people is a small car to travel 358 miles, that’s 23.8 mpg – times the two people, so that’s a total of 47.6 mpg.

    If it takes 29 gallons for 10 people to travel 358 miles, that’s 12.3 mpg gallon times the 10 people for a total of 123 mpg.

    So you are getting a great deal! :)

  3. Kim!!! Our family just got back from the first part of our vacation yesterday…..I would like to confess to you that I thought about your blog every day, yes, EVERY DAY we were gone!! Man, I tell ya, 4 days without reading your blog really does one in!!

    We loved the video of the boy and his first haircut. My husband loves to do those things with all of his fancy editing stuff too. The Boy sure is cute! We also only have one boy, our oldest.

    Anyway, I’m really enjoying your blog. Thanks for posting your thoughts so we can see into your mind! It’s an enjoyable view, for me!

    Leanne

  4. I’ve done similar math when dealing with other issues. When I hear people complain (or am tempted to myself) about the price of a stamp, I have to stop myself and think, how amazing is this?

    “Hey mister, see this envelope in my hand? I really need to get it to my friend in California. I mean I REALLY need to get this to her, and she needs to have it by the end of this week. Huh? No, she can’t go pick it up, I need it delivered TO her house. And I know it’s a lot to ask and that’s a lot of miles, but I could give you, oh let’s see what I’ve got here….uh, $.41, how would that be? Can you do that for me?”

    Sometimes, we’re just way too spoiled :-)

Don't just think it: say it!

%d bloggers like this: